Opis zadania
Wieś Wełtyń, z racji swojej atrakcyjności (otoczenia jezior i lasów) jest chętnie odwiedzana przez turystów ale jest również dynamicznie rozwijającą się miejscowością. Umocowaniem prawnym dla nowych lokalizacji zabudowy mieszkaniowej i mieszkaniowo-usługowej są miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego, np.
- MPZP w sprawie uchwalenia zmiany w planie ogólnym zagospodarowania przestrzennego miasta i gminy Gryfino - rejon wsi Wełtyń - Uchwała Nr XIV/195/03 RM z dnia 30 października 2003r. (publikacja: Dz. Urz. Woj. Zach. z dnia 27 listopada 2003 r. Nr 108 poz. 1821),
- MPZP w sprawie uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego terenu położonego w obrębie Wełtyń - obejście drogowe
(Uchwała Nr XXXIV/295/13 RM z dnia 22 maja 2013 r. ),
- MPZP w sprawie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego terenu położonego w obrębach Wełtyń, Gardno, Chwarstnica, Wirów, Wełtyń II- Jezioro Wełtyń (Uchwała Nr XX/175/12 RM z dnia 26 kwietnia 2012 r. - Dz. Urz. Woj. Zach. z dnia 27 czerwca 2012r. poz. 1474).
Wzmożona aktywność inwestycyjna dotyczy w szczególności części na zachód od centrum miejscowości (ul. Zaciszna, ul. Słoneczna) oraz rozproszonej w centrum i w kierunku wschodnim (ul. Gryfińska, Grunwaldzka, Polna).
Wraz ze zwiększającą się liczbą mieszkańców dorosłych przybywa dzieci.
Teren placu zabaw przy świetlicy wiejskiej jest codziennym miejscem spotkań dzieci i ich opiekunów. Dawniej budynek numer 18 wraz z przyległym terenem boiska funkcjonował jako Szkoła Podstawowa w Wełtyniu już wówczas, z tej racji stanowił centrum kulturalne miejscowości. Po relokacji szkoły do Gardna w obiekcie świadczone są usługi celu publicznego. W budynku znajduje się Filia Biblioteczna w Wełtyniu swoją siedzibę ma również Kapela Ludowa Wełtynianka , Koło Gospodyń Wiejskich Wełtyń. Działa tam Świetlica Wiejska w Wełtyniu. Codziennie do świetlicy uczęszcza średnio ok. piętnaścioro dzieci w wieku szkolnym. Kiedy pogoda pozwala boisko tętni życiem i jest znacznie większa frekwencja. Jako że jest to jedyne miejsce we wsi gdzie można bezpiecznie i z dala od ruchliwej ulicy spędzić wolny czas. W ramach wygrodzonego większego terenu boiska odbywają się lokalne imprezy np. wiejskie dożynki, festyny a także cyklicznie, dożynki gminne. Projektowane zagospodarowanie jest kontynuacją wcześniejszych funkcji terenu. Jest to teren o który należy zadbać aby był jak najbardziej przyjazny i bezpieczny dla korzystających z niego mieszkańców.
Istniejący przestarzały plac zabaw nie spełnia już swojej funkcji dla wzrastającej liczby dzieci. Elementy placu wymagają wymiany z powodu pogarszającego się stanu technicznego. Po konsultacjach z dziećmi i rodzicami ustalono, że zakup nowych huśtawek oraz zmiana istniejącego zestawu domków na bardziej funkcjonalny, spełniający oczekiwania użytkowników jest priorytetem w ramach zadania z budżetu obywatelskiego. Nowsze urządzenia posiadałyby elementy do wspinaczki, miałyby bezpieczniejsze przejścia pomiędzy platformami i przede wszystkim nie stwarzałyby niebezpieczeństwa gdyż byłyby przystosowane również dla młodszych dzieci.
W ramach projektu planowane jest zakupienie dwóch elementów: zestaw domków z elementami wspinaczkowymi, platformami i zjeżdżalniami oraz zestaw huśtawek. W ramach zakupu tych elementów ujęte są już dostawa i montaż urządzeń. We własnym zakresie mieszkańcy uprzątną i rozplantują teren by spełniał wymogi dla montażu zakupionych sprzętów. Następnie, po zamontowaniu urządzeń teren zostanie uporządkowany i w miarę potrzeb naprawione zostaną ubytki gruntu i trawy. Jako wkład własny mieszkańcy wniosą robociznę związaną z przygotowaniem terenu. W ramach zagospodarowania terenu przez społeczność lokalną zostanie też posadzona zieleń ozdobna niska.
Jest to jedyne, w miarę przystosowane, miejsce do spotkań i zabaw coraz liczniejszej grupy dzieci i ich opiekunów. Zaprzestanie tego typu usługi wpłynie niekorzystnie zarówno na wizerunek wsi ze źle zagospodarowaną przestrzenią publiczną jak i na postrzeganie społeczności lokalnej w kategoriach jej bierności.
Brak jest sponsorów, którzy sfinansowaliby tego typu wyposażenie placu zabaw.
Zatem, aby zadanie mogło być zrealizowane, ku uciesze najmłodszego pokolenia, jedyna nadzieja w finansowaniu w ramach budżetu obywatelskiego.